Nowy Komu człowiek? Zobacz większe

komu człowiek?

Nowy produkt

Anna Biegańska

Ilustracje: Katarzyna Purgał

Wydawca: PRE-TEKST

Więcej szczegółów

9788394133221

2018

twarda

45,00 zł

Książkowy debiut poetycki Anny Biegańskiej zachwyca oryginalnym obrazowaniem, ujmującą prostotą, przejmującym liryzmem i dyskretnym humorem, niepozbawionym autoironii. Wiersze składające się na tomik oscylują wokół tematu człowieczeństwa – ludzkich przeżyć, doświadczeń, stanów emocjonalnych w całej ich złożoności i nieprzewidywalności. Treść tomiku dopełniają ilustracje (monotypie) Katarzyny Purgał inspirowane tekstami wierszy.

komu czlowiek

Historia tego tomiku jest równie niezwykła jak jego zawartość. Składa się na nią duża doza determinacji, ale i niejedno szczęśliwe zrządzenie losu. Determinacja odnosi się do czytelników bloga, na którym autorka publikowała swoje wiersze (www.poukladanaglowa.blox.pl). Teksty zapadły czytelnikom w serce, czemu wielokrotnie dawali wyraz w komentarzach. A co do zrządzeń losu, nie mogło być dziełem przypadku, że wśród czytelników znalazła się malarka, że wiersze zainspirowały ją do stworzenia barwnych monotypii, że stała się najgorętszym orędownikiem wydania tomiku i wreszcie, że autorka (osoba nad wyraz skromna, która nie miała tego w planach) dała się przekonać do tej inicjatywy. Dalej wszystko potoczyło się już niejako samo, a w efekcie powstała książka pisana nie tylko słowem, ale i obrazem. (z „Przedmowy” Pauliny Kielan)

Rok wydania2018
Oprawatwarda
Objętość196
formatA5
Oceń 
2018-12-10

Fragment recenzji:

Ponadczasowość oraz niejednoznaczność to dwie wyróżniające się cechy poezji Anny Biegańskiej. Poetka gra na strunach wrażliwości czytelnika, ale jest przy tym niezwykle oryginalna – stworzyła unikatowy styl, pozbawiony zarówno drażniącego patosu, co i miałkiej bylejakości. „Komu człowiek?” to liryka, która nie wyraża wprost, a jedynie odsyła odbiorcę do pewnych skojarzeń, do (serii) obrazów, które mogą ewokować wspomnienia, uczucia czy pewne stany. To uniwersalne wiersze, bo dotykające konkretnego zagadnienia, wpisujące się w doświadczenia każdego z nas. Przede wszystkim zaś pozwalają one na odczytanie ich sensu poprzez własny, intymny, filtr naszych przeżyć, wrażliwości oraz wiedzy o świecie (tej nabytej oraz intuicyjnej).
Źródło: https://dajprzeczytac.blogspot.com/2018/11/komu-czowiek-anna-bieganska.html?fbclid=IwAR25K5pvx_Gmqo84n5XreOO9roNU_EvxCoQk-et3WuNlD3vK5ql8PsFQMIk

  • 1 z 1 ludzi uznało tą recenzję za pomocną.

Napisz recenzję

komu człowiek?

komu człowiek?

Anna Biegańska

Ilustracje: Katarzyna Purgał

Wydawca: PRE-TEKST