Nowy Ally McBeal Zobacz większe

Ally McBeal

Nowy produkt

Wymyślony przez amerykańskiego scenarzystę i producenta Davida Edwarda Kelley serial Ally McBeal wyświetlany jest od 1997 r. Opowiada o losach młodej, niezależnej i nieco neurotycznej prawniczki, którą prześladuje pech.

Więcej szczegółów

Marcin Kruszyński

9788391395559

1,00 zł

Marcin Kruszyński 
Ally McBeal

Czym jest Ally McBeal?

Wymyślony przez amerykańskiego scenarzystę i producenta Davida Edwarda Kelley serial Ally McBeal wyświetlany jest od 1997 r. Opowiada o losach młodej, niezależnej i nieco neurotycznej prawniczki, którą prześladuje pech. Ally wierzy w świat fantazji, co pozwala jej zapomnieć, że ciągle jest sama i nie znalazła jeszcze swojej bratniej duszy. Ally ma niespotykaną zdolność widywania zjawisk nadprzyrodzonych, takich jak jednorożce, dzięki czemu nieświadomie interpretuje swoje życie i uczucia. Pojawienie się Ally nadało nowy tok myśleniu o roli kobiet w telewizji oraz wzbudziło liczne dyskusje poświęcone współczesnemu miejscu pracy, śmierci feminizmu, a także odświeżeniu zapomnianych już mini spódniczek. 


Początki i geneza sukcesu

O tym, że zostanie międzynarodową gwiazdą, Calista Flockhart przekonała się już po kilku pierwszych wyświetlonych przez telewizję odcinkach serialu. Pewnego dnia, jak zwykle, wybrała się do restauracji Starbucks, aby napić się swojego ulubionego cappuccino. Kiedy obsługująca ją kelnerka krzyknęła: - Och! Ty jesteś Ally McBeal! Była tak zdziwiona, że nie wiedziała, jak ma zareagować. Kilka miesięcy później Flockhart pojechała na wakacje na Hawaje. Tam też nie miała łatwego życia: kiedy szła się wykąpać, wszyscy obecni na basenie ludzie patrzyli tylko na nią. Wtedy jeszcze tego nie rozumiała i zadawała sobie pytanie, czy jest z nią coś nie tak. Teraz wiele osób zadaje sobie to i wiele innych pytań, wśród których prym wiedzie m.in. kwestia figury głównej bohaterki. Calista ciągle zarzeka się, że nie jest anorektyczką, ale opinia publiczna wie swoje. Jej rzekome problemy z wagą, garderoba, skąpstwo czy też adoptowanie dziecka to niektóre z tematów najczęściej goszczących w telewizji, na łamach popularnych gazet w internecie. 
Serial w krótkim czasie stał się przedmiotem rozważań największych amerykańskich czasopism i dzienników. Ally McBeal znalazła się na okładkach m.in. TV Guide (który nazwał film - najnowocześniejszym i najgorętszym programem telewizyjnym), Entertainment Weekly, Self oraz Us. Serial od samego początku chwalono w najpoczytniejszych gazetach, takich jak The Los Angeles Times, New York Post, The New York Times, People Magazine, a także USA Today. Większość odcinków filmu ogląda ponad 10-milionowa widownia. W grudniu 1998 roku Calista Flokhart znalazła się nawet na liście 10 najbardziej fascynujących ludzi roku, przygotowywanej przez jedną z najbardziej wpływowych dziennikarek amerykańskich, Barbarę Walters, prowadzącą telewizyjne rozmowy m.in. z największymi gwiazdami show biznesu. Serial miał wtedy tylko rok i uznano to za ogromne wyróżnienie. W tym samym roku The Los Angeles Times nazwał Ally McBeal kamieniem milowym kultury popularnej, sygnałem, który rozpoczął debaty dotyczące sposobu, w jaki pokazuje on pracujące kobiety, a Calistę Flockhart wyniósł na piedestał i uczynił z niej - brokera przyszłości . Jednak największe wyróżnienie spłynęło na film w artykule miesięcznika Time, który określił Ally McBeal mianem "najpopularniejszej bohaterki w historii telewizji". 
Aktorka traktuje jednak swoją postać z dystansem: - Ludzie czasami spychają mnie do defensywy i dlatego zaczęłam bronić mojej bohaterki. Czuję, że muszę usprawiedliwiać jej wybory. Mówię wtedy: Chwileczkę, to tylko wyolbrzymiona na potrzeby rozrywki postać. Najbardziej zadziwia mnie to, że Ally McBeal jest wykorzystywana jako narzędzie do rozmów o feminizmie. David Kelley prezentuje podobny pogląd: Nigdy nie aspirowaliśmy do stworzenia wzoru dla feminizmu, czy też prototypu współczesnej, nowoczesnej kobiety. Zaskakuje mnie to, że uczeni i eksperci traktują ten program o wiele poważniej niż my sami. Kelley twierdzi ponadto, że postać Ally stworzył po prostu na podstawie własnych doświadczeń z różnymi kobietami, z którymi się spotykał przed poznaniem swojej żony, Michelle Pfeiffer, a nie po przestudiowaniu ton dzieł feministycznych.

Oceń 
2020-11-01

5

5

    Napisz recenzję

    Ally McBeal

    Ally McBeal

    Wymyślony przez amerykańskiego scenarzystę i producenta Davida Edwarda Kelley serial Ally McBeal wyświetlany jest od 1997 r. Opowiada o losach młodej, niezależnej i nieco neurotycznej prawniczki, którą prześladuje pech.